top of page

יוגה הריון

יוגה בהריון היא פעילות בריאה, נינוחה ומהנה לך ולעוברך. התרגול מחזק את הגוף, משחרר ומסייע להתכונן ללידה, פיזית ונפשית. תרגול היוגה בהריון הוא תרגול קבוע של נשימה, תנועה והרפיה. השיעורים נערכים בקבוצות קטנות ואינטימיות ומאפשרים בנוסף לתרגול מפגש מפרה ונעים עם נשים נוספות השותפות לחווית ההריון והלידה. התרגול מתאים משבוע 12 ואילך, אין צורך בניסיון קודם.

"בריגהו יוגה" לנשים בהריון מתוכננת לתמוך בך בתקופה המיוחדת הזו של ההריון ע"י התייחסות לנושאים הפיזיים והרגשיים שהפכו לעולמך.התרגול נועד לעזור לך לעבור את תהליך ההריון והלידה כשאת מוכנה יותר לקראתו. במהלך התרגול, הגוף לומד ומפנים את הידע הדרוש לו ללידה באופן פיזי, דרך התנועות והנשימה. כשתהיי בעיצומה של לידה, ידע גופך לנשום באופן טבעי כמו שתרגלת בשיעורי היוגה ולהתמודד טוב יותר עם כאב הצירים. הגוף יידע לנוע בזמן הצירים

באופן שיתמוך בתנועת העובר כלפי מטה, בהרחבת האגן, תוך שימוש בכוח המשיכה, באמצעות נשימות ותנועות מגוונות המתבצעות הודות לתרגול, כמעט

באופן אוטומטי. תרגול האסנות, תנוחות ומצבי גוף הלקוחים מעולם היוגה הקלאסית, מתואמות לצורכי הגוף המשתנה בהריון וליכולותיו, שומרות על תנועתיות, מחזקות אותו, משפרות את הגמישות ומכינות אותו גם לתנוחות הלידה הרצויות. 


לידה היא תנועה - תנועה של היולדת עצמה ותנועה של התינוק החוצה. בשלביה השונים של הלידה יש צורך בתנועות שונות. דרך תרגול מגוון התנועות והמעבר בינהן תדעי אינטואיטיבית לבחור את מה שמתאים לך. ישנו מגוון עצום של תנוחות התומכות בתהליך הלידה. חלקן תנועות מוכרות שאנו מבצעות בעמידה, "ריקוד" או הליכה, וחלקן תנועות מוכרות פחות, כמו סיבובי אגן, תנועות בעמידת שש, בשכיבה על הצד, שימוש באביזרים כמו שרפרף, כדור פיזיו, כרית הנקה להקלה ותנועה, שתומכים ומקלים על הגוף הן בזמן ההריון והן בלידה.

 

תרגול וחיזוק שרירי רצפת האגן חשוב מאד בהריון, אקוטי למהלך הלידה והתפתחותה ולא פחות חשוב, לחזרה לתפקוד מיטבי אחרי הלידה. שרירים מתורגלים וחזקים שומרים על האלסטיות והגמישות כך שיוכלו להתרחב ולהתכווץ בקלות. המודעות והעבודה העמוקה על שרירי רצפת האגן הם החלק משמעותי ביותר הנלמד ומתורגל בשיעורי היוגה.


תרגילי נשימה, "פראנהימה" מזרימים חמצן ואנרגיה לגופך ודרכך אל התינוק. הם משפרים את זרימת הדם ומאזנים את הפרשת ההורמונים, מרגיעים את מערכת העצבים, עוזרים להתמודד עם פחדים מהלידה והאמהות ויוצרים תחושת ביטחון, שלווה, כוח רצון ונחישות. תרגילי הנשימה יוצרים שקט מנטאלי, מגדילים את יכולת הריכוז ומהווים הכנה טובה ליכולת הנשימה והריכוז הנדרשת במהלך הלידה.

ישנם סוגים שונים של נשימות יוגה, שניתן לתרגל בזמן ובין הצירים. השאיפה מהאף מאפשרת קליטת אנרגיה, הוצאת האויר מהפה, בנשיפה קלה יותר בזמן ציר, מאפשרת שימוש בקול. היא מרפה ומשחררת ועוזרת להרפות את שרירי רצפת האגן.
תרגילי נשימה מתורגלים על בסיס קבוע בשיעורים וכך נטמעים בהתנהגות הגופנית של כל יולדת.

יולדות רבות שתרגלו יוגה בהריון מספרות עד כמה הייתה משמעותית עבורן נשימה מודעת בזמן ציר לעומת ציר שבו הן עצרו את הנשימה מרוב כאב, או שלא ידעו כיצד לנשום בו נכון. נוצר הבדל משמעותי בעוצמת הכאב שהן חוו באותם צירים כתוצאה מהפניית תשומת הלב שלהן אל הנשימות.

 

תרגילי ריכוז ומדיטציה ייחודיים לשיטת הבריגהו יוגה בונים את היכולת המנטאלית. הם מפתחים שליטה בחושים ובהכרה ובכך מחזקים את הריכוז ואת כוח הרצון, את האמונה והחיבור. התרגילים מייצבים את מערכת העצבים ומשפיעים על האיזון הנפשי.

היכולת להגיע להרפיה ולשקט פנימי נרכשת באמצעות תרגול קבוע. בזמן הלידה, ההרפיה באה לידי ביטוי בהפרשת ההורמונים התומכים בלידה ומקלים על הכאב באופן טבעי, במנוחה שבין הצירים, ביכולת לקבל את תהליך הלידה כפי שהוא מתרחש בפועל גם אם אינו תואם את הלידה שתוכננה ואפילו בקבלת ההורות אחרי הלידה. הרפיה היא מצב שרוב הנשים אינן מורגלות אליו באופן טבעי ולכן יש לתרגל אותו בהדרגה, להפנים ולהרחיב את היכולת להשתמש בו. 

תרגול יוגה בהריון הוא תהליך המאפשר שינוי. אין דרך אחת "נכונה" ללדת. אצל אותה אשה עשויות הלידות להיות שונות לגמרי זו מזו. הכנת הגוף והנפש ללידה הם כלי אמיתי ורב עוצמה ללידה.

 
במהלך שנותי כמורה ליוגה, זכיתי לשמוע תלמידות רבות שסיפרו לי על חוויות הלידה שלהן ועל ההשפעה של תרגול היוגה על הלידה ועליהן. על יכולתן להפוך אותה ללידה פעילה ובעיקר להפוך את הלידה ל"לידה שלהן", בה לקחו חלק פעיל של בחירה, קבלת החלטות ובהתנהלות כולה.

 

היוגה איננה מבטיחה בהכרח לידה קלה ונטולת כאבים אולם היא כן מעניקה לך תחושת מסוגלות, מוכנות גופנית, רגשית ונפשית לקראת הלידה והכנה לקראת שלב ההורות. 

 

מאחלת לכן הריון בריא ולידה מעצימה ומשמעותית. אני מזמינה אותך להצטרף ולתרגל איתי יוגה בכל שלב, גם אם נדמה שהלידה כבר קרובה...

 

השיעורים מתקיימים בסטודיו ליוגה ברמת גן, רח' אלרואי 3 . יום א' 18:30-19:45 יום ו' 10:30-11:45 

שיעורים פרטיים בבית התלמידה או בסטודיו בתיאום אישי

bottom of page